Problemy ze snem: chrapanie i bezsenność

Nawet 60% Polaków może borykać się z problemami ze snem. Dzisiaj pragniemy przedstawić dwie najczęściej występujące dolegliwości: bezsenność oraz chrapanie. Sprawdź czym mogą skutkować, jakie są ich przyczyny i jak je wyeliminować.

Bezsenność – jak się jej pozbyć?

Tzw. bezsenność wywoływana jest przez szereg czynników. W dzisiejszej publikacji pragniemy zarówno przedstawić przyczyny tej dolegliwości, jak i metody na ich usunięcie.

  • Brak komfortu Jedną z najczęstszych przyczyn występowania bezsenności jest brak wygody. Dyskomfort w sypialnii sprawia, że nasz sen jest zbyt płytki i/lub mamy problemy z zasypianiem. Rozwiązanie: kup wygodniejszy materac i poduszkę.
  • Nieodpowiednie warunki Poza poduszką i materacem na komfort snu i zasypiania wpływ mają także warunki panujące w danym pomieszczeniu, a konkretniej temperatura i wilgotność powietrza. Rozwiązanie: na trzydzieści minut przed snem wywietrzy sypialnię i ustaw temperaturę na grzejnikach na taką, która odpowiada Twojemu organizmowi.
  • Czynniki zewnętrzne Bodźce zewnętrzne, tudzież – radbioodbiorniki, hałaśliwa ulica, włączony telewizor – to elementy, które ograniczają komfort naszego snu. Nawet jeśli uważasz, że to pomaga Ci zasypiać to jest wręcz przeciwnie. Organizm powinien być całkowicie wyciszony, by sen spełnił swoją funkcję. Rozwiązanie: wyłącz wszelkie odbiorniki i maksymalnie wygłusz pomieszczenie.
  • Alkohol Wpływ na komfort naszego snu ma również spożywanie alkoholu. Nadmierne spożywanie bezpośrednio przed snem wpływa nie tylko na jakość naszego snu, ale także procesy regeneracyjne. Obudzimy się zmęczeni, niewyspani i z bólem głowy. Rozwiązanie: ogranicz spożycie alkoholu do minimum
  • Choroby, infekcje Nasz organizm najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy jest w pełni zdrowy. W przypadku pojawienia się przeziębienia nie tylko mamy problemy z samopoczuciem w ciągu dnia, ale także snem i procesem zasypiania. Rozwiązanie: poza standardowym trybem leczenia danej dolegliwości, bezpośrednio przed snem wypijaj herbatę z miodem i czosnkiem. W przypadku gdy bezsenność jest wynikiem komplikacji zdrowotnych (fizycznych, psychicznych) warto skonsultować się ze specjalistą, celem doboru odpowiedniej formy leczenia.

Chrapanie – jak wyeliminować?

Czy zdajesz sobie sprawę, że chrapanie to dolegliwość, która może doprowadzić nawet do zgonu? Powikłania wynikające z nieleczenia tego, akustycznego zjawiska bywają naprawdę ekstremalnie groźne.

Chrapanie – czym grozi?
Wydawać by się mogło, że chrapanie to niegroźne zjawisko, które objawia się tylko i wyłącznie charakterystycznymi dźwiękami. Nic bardziej mylnego. „Charczenie” to tylko jeden z objawów poważnych dolegliwości, które mogą zagrażać Twojemu życiu.

Wszak, „chrapanie” bardzo często jest wynikiem niedrożności, które pojawiają się w górnych drogach oddechowych. Skutkują one pobudzeniem dodatkowych mięśni przez mózg, których celem jest zwiększenie ciśnienia przepływu powietrza i umożliwienie wymiany tlenowej. Niekiedy, niedrożności są na tyle poważne, że doprowadza to do bardzo szybkiego zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w organizmie, co jest naprawdę bardzo groźne.

Co więcej, chrapanie często związane jest z występowaniem bezdechu sennego. To klasyczna przypadłość, którą można określić jako „epizdotyczne przerwy w oddychaniu”. O ile pojawiają się sporadycznie i trwają kilka sekund to są niegroźne, o tyle kiedy takowych epizodów jest kilkaset w ciągu nocy – stanowią poważne zagrożenie dla życia. Mogą skutkować nawet zawałem serca, czy udarem mózgu.

W „najlepszym przypadku” chrapanie skutkuje „tylko”: problemami z erekcją (u mężczyzn), zawrotami głowy oraz problemami z koncentracją.

W jaki sposób wyeliminować chrapanie?
Chrapanie można wyeliminować na wiele różnych sposobów, a mianowicie:

  • Aparaty na chrapanie – proste urządzenia, które działają w sposób doraźny. Ich celem jest kontrola i zwiększanie ciśnienia przepływu powietrza.
  • Suplementy diet i środki farmakologiczne – wygodne rozwiązanie na chrapnie, które pozwala wyeliminować niedrożności w górnych drogach oddechowych.
  • Interwencje chirurgiczne – zalecane osobom u których diagnozuje się patologie w budowie górnych dróg oddechowych. Korekcie najczęściej poddawane są: przegrody nosowe, języki, migdałki.

Leave us a Message